wtorek, 1 listopada 2011

Wszystkich Świętych


Wszystkich świętych - znanych i anonimowych, dawnych i współczesnych Kościół uroczyście wspomina 1 listopada.

Uroczystość Wszystkich Świętych nie jest - jak czasem się myśli - "Świętem Zmarłych".

W dniu Wszystkich Świętych Kościół raduje się z faktu, iż bardzo wielu naszych zmarłych dostąpiło już zbawienia i przebywa u Boga w niebie.

Radujemy się z wielkiej rzeszy świętych, o których pamięć wśród ludzi nieraz zaginęła.

W odróżnieniu od tej uroczystości, następnego dnia - 2 listopada, w dniu zadusznym - wspomina się wszystkich wiernych zmarłych.

Początki dnia wszystkich świętych sięgają IV w.; w Antiochii czczono wtedy pamięć o wielu bezimiennych męczennikach, których wspominano w niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego.

Kiedy w 610 r. papież Bonifacy IV otrzymał od cesarza starożytną świątynię pogańską Panteon, kazał złożyć tam liczne relikwie i poświecił tę budowlę na kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Męczenników.

Z rocznicą tych wydarzeń związane było rzymskie święto Wszystkich Świętych.

Czczono wtedy jedynie Maryję i męczenników; w późniejszych wiekach dołączono kult "wszystkich doskonałych Sprawiedliwych".

Dopiero z czasem obchody przeniesiono z maja na 1 listopada.


Nawiedzając groby bliskich nie zapomnijmy o zapaleniu świeczki na grobach opuszczonych i grobach wojennych.

Oto krótkie video z dnia dzisiejszego z cmentarza Podgórskiego w Krakowie - Podgórzu; przedstawia miejsca pamięci upamiętniające: legionistów z 1, 2 i 3 Brygady z czasów I wojny światowej oraz obelisk upamiętniający żołnierzy austriackich pochowanych w latach 1914 - 1918.Kilka zdjęć wraz z mapą Cmentarza Podgórskiego - http://www.fortyck.pl/inne_70.htm