Pokazywanie postów oznaczonych etykietą polityka. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą polityka. Pokaż wszystkie posty

niedziela, 27 lipca 2025

Nowy rząd Polski - 24.07.2025


Przywrócenie praworządności, fundamentów państwa prawa to zadanie, które ciągle stoi przed nami - oświadczył premier Donald Tusk. W Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość powołania nowych ministrów. Głos zabrał również prezydent Andrzej Duda, który ocenił, że "Polska znowu ma stabilny, jednoznacznie określony rząd".


  • W czwartek w Pałacu Prezydenckim doszło do zaprzysiężenia nowych ministrów, których dzień wcześniej nominował premier Donald Tusk.
  • Podczas swojego przemówienia prezydent Andrzej Duda oświadczył, że "kończą się wszelkie spekulacje". Zwrócił się również do nowych ministrów w sprawie "kwestii najważniejszych".
  • - Moi ministrowie od pierwszego dnia, także nowi od dzisiaj, dobrze wiedzą, że w każdej chwili ich misja może zostać przerwana - oświadczył w trakcie swojego wystąpienia premier.


W czwartek w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość złożenia przysięgi przez nowych ministrów przed prezydentem Andrzejem Dudą.


Prezydent powołał Radosława Sikorskiego na funkcję wicepremiera, Marcina Kierwińskiego - na ministra spraw wewnętrznych i administracji, Tomasza Siemoniaka - na ministra-koordynatora służb specjalnych, Waldemara Żurka - na ministra sprawiedliwości, Andrzeja Domańskiego - na ministra finansów i gospodarki i Miłosza Motykę - na ministra energii.


Ponadto Andrzej Duda powołał Stefana Krajewskiego - na ministra rolnictwa i rozwoju wsi, Wojciecha Balczuna - na ministra aktywów państwowych, Jolantę Sobierańską-Grendę - na minister zdrowia, Martę Cienkowską - na minister kultury i dziedzictwa narodowego, Jakuba Rutnickiego - na ministra sportu i turystyki, Macieja Berka - na ministra nadzoru nad wdrażaniem polityki rządu oraz Jana Grabca na ministra - członka Rady Ministrów i przewodniczącego Komitetu do Spraw Pożytku Publicznego.


Przemówienie Dudy. "Kończą się wszelkie spekulacje"

Po zaprzysiężeniu prezydent podziękował ministrom, którzy zostali odwołani z dotychczasowego składu Rady Ministrów, a także skupił się na kwestii bezpieczeństwa. - Myślę, że dzisiaj dla naszych rodaków kwestią absolutnie fundamentalnie najważniejszą jest bezpieczeństwo i to w tym bardzo twardo pojętym słowa znaczeniu (...) To bezpieczeństwo fizyczne, to żeby Polska była stabilna, to żeby Polska była rządzona - powiedział.

Jak dodał, "nie ma żadnych wątpliwości, że wie to znakomicie pan premier". - W tym momencie kończą się wszelkie spekulacje i Polska znowu ma stabilny, jednoznacznie określony rząd, który dalej będzie teraz wykonywał swoje zadania. Myślę, że to jest zadanie dzisiaj fundamentalne w rozumieniu wszystkich naszych rodaków, ażeby było wiadomo, kto rządzi, kto ponosi odpowiedzialność - oświadczył Duda.


Przypomniał, że prezydent jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo państwa oraz zapewnienie ciągłości władzy państwowej. - To dlatego decyzja o przeprowadzeniu tej uroczystości jest niezwłoczna - wyjaśnił.


Prezydent o "kwestiach najważniejszych"

Prezydent ponownie odwołał się do kwestii bezpieczeństwa, która dotyczy "zarówno bezpieczeństwa granic Rzeczypospolitej, jak i w ogóle bezpieczeństwa Rzeczypospolitej przed napaścią, a zatem umacnianie polskiej armii, jej dalsza modernizacja, umacnianie polskich służb".


- Niezwykle ważne jest także i to bezpieczeństwo już nieco szerzej pojęte, to znaczy to takie bezpieczeństwo życiowe. I tego ludzie, obok bezpieczeństwa fizycznego chyba najbardziej oczekują. Po prostu tego, że będą mieli wygodne, w miarę dobre i spokojne życie - mówił. Jednocześnie poprosił ministrów, aby "sprawując swoje urzędy mieć to na względzie".

- Spory, starcia, jakieś polityczne rewanże, myślę, znacznie mniej interesują ludzi niż to, czy żyją bezpiecznie, czy żyją wygodnie, (...) czy mają pracę, czy ich firma istnieje, czy kraj się rozwija, czy droga jest bezpieczna, czy można dojechać. To są te kwestie najważniejsze. I to dzisiaj - wręczając te nominacje i życząc państwu powodzenia w realizacji tych misji - z tym państwa zostawiam - zakończył prezydent.


Tusk: tu nikt, panie prezydencie, nie przyszedł dla nagród

Później głos zabrał Donald Tusk. Podziękował ministrom, którzy "przez ostatnie miesiące wykonywali niezwykle trudną misję". - Chciałem podziękować bardzo serdecznie panu ministrowi Adamowi Bodnarowi. Podjął się najcięższego, najtrudniejszego wyzwania. Te słowa nabierają szczególnego znaczenia dokładnie w tym miejscu i w obecności pana prezydenta. Przywrócenie praworządności, fundamentów państwa prawa to zadanie, które ciągle stoi przed nami - podkreślił premier.


- Wysiłek, energia, dobra wola, a równocześnie delikatność, poszanowanie konstytucji to było to, czym imponował pan minister Adam Bodnar chyba wszystkim bez wyjątku. Kiedy ponownie słyszałem słowa przysięgi, to te słowa o wierności postanowieniom konstytucji, przestrzegania prawa z nikim nie będą mi się bardziej kojarzyć pewnie już do końca życia, niż z panem ministrem Adamem Bodnarem - zaznaczył premier.

Premier podziękował następnie odwołanej z funkcji minister zdrowia Izabeli Leszczynie, która - pomimo braku ustawy zmieniającej prawo aborcyjne w Polsce - zapewniła "poczucie bezpieczeństwa kobiet w szpitalach". Wśród zasług wymienił między innymi wprowadzenie bezpłatnej procedury in-vitro.


- Tu nikt, panie prezydencie, nie przyszedł dla nagród. Moi ministrowie od pierwszego dnia, także nowi od dzisiaj, dobrze wiedzą, że w każdej chwili ich misja może zostać przerwana - podkreślił Tusk.


Premier dziękuje odwołanym ministrom

Premier podziękował Krzysztofowi Paszykowi, który pełnił funkcję ministra rozwoju i technologii, za cierpliwość, konsekwencję, otwartość na nowe pomysły i deregulację. Z kolei byłemu już ministrowi rolnictwa i rozwoju wsi Czesławowi Siekierskiemu za kompetencje i cierpliwość, które włożył "w niekończące się rozmowy, kiedy były protesty rolników".

Tusk wyraził wdzięczność także byłej szefowej resortu kultury i dziedzictwa narodowego Hannie Wróblewskiej, która, jak mówił, podjęła się tej funkcji "w czasach ogólnego zamętu w czasach, kiedy podstawowe instytucje kultury noszą do dziś blizny po ośmiu latach deptania wolności słowa i pluralizmu mediów". Natomiast byłemu ministrowi sportu i turystyki Sławomirowi Nitrasowi premier podziękował za "za nadzwyczajną energię, odwagę".


Zwracając się do byłego ministra aktywów państwowych Jakuba Jaworowskiego, oświadczył: - Znajdziemy miejsca, gdzie pańskie talenty i też nadzwyczajna energia na pewno znajdą zastosowanie. Cieszę się na dalszą współpracę.


"Panie prezydencie, to nie jest czas na exposé"

Premier zwrócił się następnie do prezydenta, że "to nie jest czas na exposé". - Tak naprawdę ta walka, która trwa od lat w Polsce o państwo praworządne, o prawdziwe reguły demokracji, o silne miejsce Polski w Europie, to też przecież walka o dokładnie codzienne życie i lepsze życie Polaków - powiedział. 

Jak mówił, poczucia bezpieczeństwa nie będzie "bez odbudowy pełnego zaufania obywateli do państwa, do wymiaru sprawiedliwości, do polityków jako strażników konstytucji, bez tego też nie będzie poczucia bezpieczeństwa".


- Nic się nie kończy. Każdego dnia od nowa zaczyna się to, co jest służbą ojczyźnie i to, co jest walką o podstawowe wartości, na których nasza ojczyzna jest ufundowana i które tak często są gwałcone przez ludzi złej woli. Bardzo głęboko w to wierzę, że ci, którzy dzisiaj odchodzą z rządu i ci, którzy przychodzą do rządu, będą dalej wspólnie pracowali na rzecz tej lepszej rzeczywistości - podsumował.


Żródło: https://tvn24.pl/polska/zaprzysiezenie-rzadu-nowi-ministrowie-zlozyli-przysiege-st8570656

wtorek, 7 maja 2024

Aleksander Miszalski prezydentem Krakowa - 7.05.2024


Nowe władze Krakowa rozpoczynają swoją kadencję. Podczas wtorkowej sesji Rady Miasta Krakowa ślubowanie złożyli wybrani w kwietniowych wyborach radni oraz Aleksander Miszalski, który po prawie 22 latach rządów Jacka Majchrowskiego objął urząd Prezydenta Miasta Krakowa.

Podczas sesji wybrany też zostanie przewodniczący oraz wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa. 


15:04

Znany jest już pełen skład prezydium rady. Przewodniczącym Rady Miasta Krakowa został Jakub Kosek z Koalicji Obywatelskiej, natomiast wiceprzewodniczącymi: Iwona Chamielec z Koalicji Obywatelskiej, Michał Drewnicki z Prawa i Sprawiedliwości oraz Łukasz Maślona z klubu Kraków dla Mieszkańców.

14:59

Każde kolejne głosowanie przebiega już sprawniej. Decyzją radnych Iwona Chamielec z Koalicji Obywatelskiej została wiceprzewodniczącą Rady Miasta Krakowa. Za jej kandydaturą radni zagłosowali jednogłośnie.




14:45

Iwona Chamielec: - Te wybory wygrały równiez kobiety. I chciałabym, żeby w radzie miasta nasz głos był słyszalny, chciałabym reprezentować wszystkie mieszkanki Krakowa. Obiecuję merytoryczną pracę ponad podziałami.

14:43

Radny Dominik Jaśkowiec proponuje kandydaturę Iwony Chamielec na funkcję wiceprzewodniczącej. - Pani radna ma duże doświadczenie samorządowe, była radną dzielnicy i miasta. Zdobyła trzeci najwyższy wynik wśród radnych, 7 619 głosów z drugiej pozycji na liście.

14:40

Są już wyniki kolejnego głosowania. Łukasz Maślona został wybrany na funkcję wiceprzewodniczącego Rady Miasta Krakowa. Jego kandydaturę poparło 42 radnych, jeden radny był przeciwko.

14:25

Bardzo cenię sobie pluralizm i jako wiceprzewodniczący będę dbał o to, by głos różnych środowisk był słyszany - deklaruje Łukasz Maślona. Teraz znów potrzebny jest czas na przygotowanie kart do głosowania, rozdanie ich, zebranie głosów do urny i ich przeliczenie.




14:23

Radna Aleksandra Owca proponuje kandydaturę Łukasza Maślony z klubu Kraków dla Mieszkańców na wiceprzewodniczącego rady. - Wsławił się tym, że był bardzo aktywnym radnym. Jest zaangażowanym działaczem, współtwórcą Koalicji Ruchów Krakowskich.

14:20

Obrady zostały wznowione po przerwie potrzebnej na przeliczenie głosów. Michał Drewnicki z Prawa i Sprawiedliwości został Wiceprzewodniczącym Rady Miasta Krakowa. Radni zagłosowali w tej sprawie jednogłośnie.

14:06

Radni ponownie odbierają papierowe karty do głosowania.




14:00

Czas na kolejną turę głosowania. Kluby zgłaszają teraz kandydatury na wiceprzewodniczących rady miasta.




13:52

Jakub Kosek został Przewodniczącym Rady Miasta Krakowa. W głosowaniu wzięło udział 43 radnych, 42 poparło kandydaturę Jakuba Koska, jeden radny był przeciwko, nikt się nie wstrzymał.




13:50

Krótka przerwa na podliczenie oddanych głosów.




13:38

Trwa głosowanie. Radni będą za chwilę wrzucać karty do specjalnej urny. Tradycyjna metoda ma zapewnić tajność głosowania.




13:23

Do komisji skrutacyjnej zgłoszono kandydatury radnych Anny Bałdygi, Elizy Dydyńskiej-Czesak i Marka Sobieraja. Radni jednogłośnie poparli taki skład. Przewodniczącym komisji będzie Marek Sobieraj.

13:22

Ślubowanie złożył radny Michał Starobrat z klubu Kraków dla Mieszkańców, który nie mógł wziąć udziału we wcześniejszej cześci obrad.

13:13

Jakub Kosek: Pragnę prowadzić radę w taki sposób, aby była miejscem dialogu i odpowiedzialnych decyzji. Miejscem, gdzie każdy ma głos i jest słyszalny. Ważne jest dla mnie, by decyzje tu podejmowane były transparentne. To buduje zaufanie i jest fundamentem współpracy. Będę chciał kontynuować dialog z mieszkańcami, wzmacniając rolę konsultacji. Będę dbał, aby rada była miejscem nie tylko "na dzisiaj", ale żebyśmy podejmowali też odpowiedzialne decyzje "na jutro", dbając o przyszłe pokolenia.

13:10

Radny Dominik Jaśkowiec proponuje w imieniu klubu Koalicji Obywatelskiej kandydaturę Jakuba Koska na przewodniczącego. - Ma doświadczenie i kompetencje do wypełniania tej funkcji. Był wieloletnim przewodniczącym rady dzielnicy i radnym miasta, będzie tę funkcję wypelniał doskonale. To naszym zdaniem najlepsza kandydatura. Radny wyraził zgodę na kandydowanie.




13:03

Koniec przerwy technicznej. Radni jednogłośnie poparli wprowadzenie do porządku obrad projektu uchwały dotyczącego wyboru Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa. Projekt będzie referował radny Dominik Jaśkowiec. Będzie to dla niego ostatnia okazja do wystąpienia w roli radnego, ponieważ wkrótce obejmie mandat posła (w miejsce Aleksandra Miszalskiego, który został prezydentem Krakowa).

12:48

Radni odebrali karty do głosowania. Przejdą teraz krótkie szkolenie, jak obsługiwać system.

12:34

Obrady zostały wznowione po przerwie, radni wybiorą teraz Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa. Zgłoszony na tę funkcję ma zostać Jakub Kosek. W projekcie uchwały można przeczytać, że Jakub Kosek uzyskał w wyborach 11 716 głosów, co stanowi najwyższy indywidualny wynik w historii wyborów do krakowskiej rady.

12:17

Dominik Jaśkowiec z KO został dziś radnym XI kadencji, ale już jutro obejmie mandat posła. - Chciałem być tutaj dziś, w radzie miasta, to dla mnie symboliczne. Ale już jutro obejmę mandat posła. W Warszawie chcę zajmować się sprawami lokalnymi. Jest ich sporo. Wśród nich: kwestie zabezpieczenia przeciwpowodziowego, ustawy metropolitalnej, finansowania samorządów, miejskiego ogrodnika, wykorzystania środków z KPO. Oczywiście zabezpieczenie finansów na budowę lekkiego metra w Krakowie też będzie w moim zainteresowaniu. Naszym zdaniem właśnie takiego metra potrzebuje Kraków, a nie premetra, czyli tramwajów jeżdżących w tunelach.

12:01

Aleksandra Kot, najmłodsza radna Krakowa: - Z racji prawniczego wykształcenia chciałabym się znaleźć w Komisji Praworządności RMK. Z kolei ze względu na swój wiek zamierzam również reprezentować w radzie studentów, których, jak mówił prezydent Miszalski, trzeba przyciągać do Krakowa. Chcę, aby wiedzieli, że mają swoją przedstawicielkę w RMK.

11:06

Prezydent Aleksander Miszalski zakończył swoje przemówienie. Ogłoszona została przerwa w obradach do godz. 12:30.

11:06

Kraków potrzebuje zmiany, dla której podstawą będzie zgoda, będzie dialog, współpraca. Nie kłótnie i spory, tylko rzeczowa, rzetelna dyskusja pomiędzy mieszkańcami, pomiędzy stronnictwami politycznymi.

11:00

Sytuacja finansowa miasta wynika z polityki poprzedniego rządu.


Kraków nie powinien porównywać się z Wrocławiem, Poznaniem czy Gdańskiem. Powinniśmy mieć wysokie aspiracje. Mediolan, Wiedeń, miasta, które łączą turystykę i przemysł z bardzo wysoką jakością życia mieszkańców i poziomiem zadowolenia. Taki jest mój cel i chciałbym, żebyśmy na to patrzyli. Cel ambitny, ale realny. Chciałbym państwa zaprosić do tworzenia Krakowa Przyszłości.




10:58

Sposób tych zmian jest bardzo ważny. Mieszkańcy będą maksymalnie uczestniczyć w tych procesach. Będziemy rozwijać budżet obywatelski, rady dzielnic, narzędzia konsultacyjne. Jestem zwolennikiem pełnej przejrzystości i taki Kraków państwu gwarantuję. Chciałbym, żeby wszystko było bardzo dobrze zarządzane, więc obiecuję większą profesjonalizację zarządzania.

10:56

Nie mogę nie wspomnieć o kulturze. Trzeba dbać o to, co mamy, ale potrzebujemy też otwarcia na nową sztukę, oddolną, nieszablonową. Przestrzenią do tego może być Wesoła.


Przed krakowską edukacją stoją ogromne wyzwania, dotyczące infrastruktury czy dostępności miejsc w przedszkolach.


Będę dbał o sport - zarówno ten amatorski, młodzieżowy, jak i ten profesjonalny, który jest inspiracją dla tych młodych ludzi.

10:55

Bez młodych ludzi, bez kadry, gospodarka miasta będzie podupadać. Musimy dbać także o turystykę, ale zrównoważoną. Musimy dbać także o nowy przemysł, o innowację, by wspólnie budować nowoczesną gospodarkę.

10:53

Aleksander Miszalski: W Krakowie trzeba budować, ale trzeba budować rozsądnie. Musimy to miasto planować rozsądnie, by wszystkie dzielnice miały zapewnioną infrastrukturę. Ceny mieszkań są jednym z podstawowych problemów, które zatrzymują przypływ nowych mieszkańców. Nie możemy dopuścić do tego, by świetne krakowskie uczelnie świeciły pustkami.

10:50

Aleksander Miszalski wymienia priorytetowe wyzwania na tę kadencję, m.in. kwestie związane z demografią, transportem, środowiskiem, planowaniem przestrzennym.

10:48

Aleksander Miszalski: Mam świadomość mojej odpowiedzialności, mam świadomość ciężkiej pracy, która mnie czeka. To naprawdę honor i zaszczyt uzyskać to państwa zaufanie. Chciałbym też przy tej okazji złożyć gratulacje wszystkim nowo wybranym radnym. Tym, którzy są tutaj z nami pierwszy raz, ale też tym, którzy już radnymi byli. Część z państwa znam bardzo dobrze, części nie znam, ale mam nadzieję, że szybko poznam, bo czeka nas wspólne, bardzo ważne zadanie. A nie ukrywam też, że mam pewien sentyment do tego miejsca, ponieważ jeszcze 5 lat temu byłem tutaj radnym i nie ukrywam, że bardzo się cieszę, że tutaj wracam.

10:37

Przemawia Jacek Majchrowski. - Zostawiam miasto w bardzo dobrym stanie. 

Zostawiam cały zespół fachowców w urzędach, jednostkach, spółkach. Ludzi, którzy naprawdę wiedzą, co robią i na czym się znają. I do których można mieć pełne zaufanie. To są ludzie. którzy jeżeli mają poglądy polityczne, to trzymają je na wieszaku w domu. Tutaj są urzędnikami i pracują dla miasta Krakowa. Życzę panu, aby dobrze się panu z nimi współpracowało.





10:35

Aleksander Miszalski złożył ślubowanie i oficjalnie objął urząd Prezydenta Miasta Krakowa.

10:32

Jacek Majchrowski przy błyskach fleszy zdjął łańcuch prezydencki. Prezydent Aleksander Miszalski odebrał zaświadczenie o wyborze na Prezydenta Miasta Krakowa.




10:30

Nieoficjalnie: wiceprzewodniczącymi RMK mają zostać Iwona Chamielec (KO), Michał Drewnicki (PiS) oraz Łukasz Maślona (Kraków dla Mieszkańców).

10:25

Radni Miasta Krakowa rozpoczynają ślubowanie. Po odczytaniu roty ślubowania każdy z radnych będzie wstawał i wypowiadał słowo "Ślubuję". Może dodać "Tak mi dopomóż Bóg".


1. Anna Bałdyga

2. Iwona Chamielec

3. Michał Ciechowski

4. Tomasz Daros

5. Bogumiła Drabik

6. Michał Drewnicki

7. Eliza Dydyńska-Czesak

8. Grażyna Fijałkowska

9. Łukasz Gibała

10. Joanna Hańderek

11. Marek Hohenauer

12. Dominik Jaśkowiec

13. Mariusz Kękuś

14. Jakub Kosek

15. Bogusław Kośmider

16. Aleksandra Kot

17. Małgorzata Kot

18. Zbigniew Kożuch

19. Renata Kucharska

20. Tomasz Leśniak

21. Agnieszka Łętocha

22. Łukasz Maślona

23. Magdalena Mazurkiewicz

24. Maciej Michałowski

25. Piotr Moskała

26. Rafał Nowak

27. Aleksandra Owca

28. Agnieszka Paderewska

29. Włodzimierz Pietrus

30. Renata Piętka

31. Agnieszka Pogoda-Tota

32. Edward Porębski

33. Małgorzata Potocka

34. Łukasz Sęk

35. Edyta Sikora

36. Marek Sobieraj

37. Michał Starobrat

38. Grzegorz Stawowy

39. Grzegorz Wojciech Stawowy

40. Krzysztof Sułowski

41. Alicja Szczepańska

42. Aleksandra Witek

43. Rafał Zawiślak





10:23

W kuluarach słyszymy nieoficjalnie, że przewodniczącym Rady Miasta Krakowa ma zostać Jakub Kosek z Koalicji Obywatelskiej.

10:20

Prezydenci Jacek Majchrowski i Aleksander Miszalski są obecni na sesji wraz z małżonkami.




10:14

W pierwszej kolejności ślubowanie złożą radni, następnie prezydent. Później nastąpi wybór przewodniczącego i wiceprzewodniczącego. Teraz radni odbierają zaświadczenia o wyborze do Rady Miasta Krakowa.

10:12

Włodzimierz Pietrus, radny PiS: - Na pewno mamy mniejszy klub niż w poprzedniej kadencji. Mimo to będziemy kontynuować pracę na rzecz miasta. Z tego co wiem, Platforma Obywatelska nie ma samodzielnej większości, na dziś przynajmniej, chyba brakuje jednego radnego, więc będzie musiała liczyć się z każdym klubem. Liczę na to, że będą się liczyć przede wszystkim interesy mieszkańców, dobre projekty będą realizowane, a te już zaczęte kontynuowane.


10:10

Minutą ciszy uczczono pamięć zmarłego wczoraj Jacka Zielińskiego, współzałożyciela zespołu Skaldowie.

10:09

Radny Edward Porębski otworzył obrady.

10:01

Sala obrad jest już wypełniona po brzegi. Pojawili się m.in.: wybrany wczoraj przewodniczący sejmiku wojewódzkiego Jan Duda, Michał Rusinek, posłanka Daria Gosek-Popiołek, senator Bogdan Klich czy kurator oświaty Gabriela Olszowska.

09:53

Zakończył się wspólny briefing Jacka Majchrowskiego i Aleksandra Miszalskiego. O godz. 10 ma się rozpocząć inauguracyjna sesja Rady Miasta Krakowa.

09:49

Jacek Majchrowski: Trudno wymieniać sukcesy i porażki. Udała się walka ze smogiem czy likwidacja reklam. Jak Państwo popatrzycie na szpitale krakowskie, to są zupełnie inne niż 20 lat temu. Wybudowaliśmy prawie trzysta boisk, nie tylko przyszkolnych. Wybudowaliśmy parę stadionów. Zawsze są sytuacje, kiedy człowiek czuje pewien niedosyt. Uwierają mnie dwa stadiony: mógł być jeden fajny.


Jest element nostalgii. Ale wiem, że podjąłem dobrą decyzję, by nie startować. Zamierzam nic nie robić.





09:47

Aleksander Miszalski: Mimo że jestem kibicem Wisły Kraków, będę wspierał wszystkie krakowskie kluby. Cracovia marzy o zmianie murawy, Hutnik o nowym stadionie. Będziemy tym klubom pomagać. Ale również tym małym, które też mają swoje oczekiwania.


09:47

Aleksander Miszalski: W przeciągu kilku dni odbędzie się briefing. Przedstawię wtedy pierwsze wnioski, konkrety.


Sytuacja finansowa Krakowa jest efektem rządów PiS. Zmiany podatkowe nie były rekompensowane. Trzeba zreformować finanse samorządowe. Są pomysły, jak finansom krakowskim pomóc. Będziemy pracować m.in. nad metropolią krakowską, która też zapewni dodatkowe finanse dla miasta.


09:42

Aleksander Miszalski: Chciałem podziękować krakowianom za wybór, za głosy oddane na mnie i kontrkandydatów. Mam poczucie odpowiedzialności za to miasto. Dziękuję za ponad 20 lat służby pana prezydenta Majchrowskiego dla miasta. Nie we wszystkim się zgadzaliśmy, ale Kraków się zmienił. Proponuję zmianę, która nie będzie rewolucją, a ewolucją. Kraków chciałbym budować w dialogu: z mieszkańcami i radnymi. Dziś radnych zaproszę do współpracy.


Więcej o wyzwaniach dziś z mównicy sejmowej [śmiech]. Pewne przyzwyczajenia pozostają. Zapewne macie państwo do mnie milion pytań. Odnośnie pierwszych decyzji, struktury urzędu, to prosiłbym o cierpliwość. Potrzebuję czasu, by porozmawiać z pracownikami, zapoznać się z dokumentami. Żeby zrobić rozsądne zmiany, trzeba wysłuchać różnych stron. Plan jest taki, by przez miesiąc-dwa dokonać m.in. audytu finansowego.





09:38

Jacek Majchrowski: To spotkanie ma charakter pożegnalny. Chciałem podziękować państwu za wszystkie lata. Przy wielu projektach byliście pomocni. To choćby likwidacja palenisk. Dzięki temu, że naciskaliście, zniknęły kopciuchy.




09:35

Do czasu wyboru przewodniczącego Rady Miasta Krakowa sesję poprowadzi najstarszy wiekiem radny, Edward Porębski. Radny Edward Porębski ma 74 lata i startował z drugiego miejsca listy Prawa i Sprawiedliwości w okręgu obejmującym Bieńczyce i Nową Hutę.


09:28

Trwają przygotowania do inauguracyjnej sesji Rady Miasta Krakowa IX kadencji. Nim się rozpocznie, odbędzie się jeszcze wspólny briefing prasowy ustępującego prezydenta Jacka Majchrowskiego i jego następcy: Aleksandra Miszalskiego. Ten drugi złoży dziś ślubowanie. Platforma Obywatelska będzie miała swojego prezydenta, a także bezwzględną większość w Radzie Miasta Krakowa.


Łukasz Sęk, radny miejski Platformy Obywatelskiej: - Z jednej strony to dla nas bardzo dobra sytuacja. O to walczyliśmy, po to startowaliśmy w wyborach. Z drugiej strony to również bardzo duża odpowiedzialność, ogromne wyzwanie. Zrobimy wszystko, żeby mu podołać. To wyzwanie będziemy się starali podejmować z innymi klubami w radzie miasta. Jesteśmy otwarci na współpracę. W najważniejszych dla Krakowa kwestiach powinniśmy wznosić się ponad polityczne podziały. Mam nadzieję, że nowa kadencja RMK nie zacznie się od sporów.


Z pewnością zmiana na stanowisku prezydenta będzie też impulsem dla rady miasta, by zmienić niektóre z dotychczasowych przyzwyczajeń. Mam nadzieję, że przy okazji prac nad budżetem skończą się wzajemne przekrzykiwania, walka o to, kto ile może z niego wyrwać. W radzie jest sporo nowych osób, przede wszystkim dużo debiutantek. Wprowadzą z pewnością powiew świeżości, a doświadczeni radni będą ich wspierać. Początek to bardzo duża nauka, przede wszystkim w zakresie procedur.


WIĘCEJ:  https://www.google.com/search?q=Aleksander+Miszalski+prezydentem+Krakowa&oq=Aleksander+Miszalski+prezydentem+Krakowa&gs_lcrp=EgZjaHJvbWUyBggAEEUYOdIBCTI2MDMxajBqMagCALACAQ&sourceid=chrome&ie=UTF-8

Żródło: https://lovekrakow.pl/aktualnosci/aleksander-miszalski-objal-urzad-prezydenta-miasta-krakowa-relacja-na-zywo_56413.html

środa, 13 grudnia 2023

Nowy rząd Polski - 13.12.2023


We wtorek Sejm opowiedział się za powołaniem rządu Donalda Tuska. 

Dziś o godz. 9 w Pałacu Prezydenckim odbyło się zaprzysiężenie tego rządu. 

- Wierność postanowieniom konstytucji to będzie znak firmowy tej ekipy. 

W ostatnich dniach czujemy, że wróciła moda na słowo konstytucja, ale niech to nie będzie moda na słowo, a moda na konstytucję - zapewniał Donald Tusk po zaprzysiężeniu.

8:59

Cała Rada Ministrów na czele z Donaldem Tuskiem czeka w pałacu prezydenckim na zaprzysiężenie.


8:56

W Pałacu Prezydenckim są już marszałkowie Sejmu i Senatu, a także wicemarszałkowie. Wszyscy czekają na zaprzysiężenie rządu.


9:14

Po kolei wszyscy ministrowie składają teraz przysięgę.


9:13

Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski z Lewicy złożył przysięgę.


9:11

Przysięgę składa wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. Zakończył ją słowami "Tak mi dopomóż Bóg".


9:09

Prezydent podpisał postanowienie o powołaniu Rady Ministrów. Wcześniej kontrasygnował je premier Tusk.


9:08

Premier Donald Tusk złożył przysięgę

Wcześniej odebrał akt powołania od prezydenta. Po premierze składać przysięgę będą wszyscy ministrowie


9:05

Trwa powitanie gości, wśród nich jest marszałek Szymon Hołownia, marszałkini Małgorzata Kidawa-Błońska, przewodniczący klubów parlamentarnych. 


9:03

Rozpoczęło się zaprzysiężenie rządu


9:19

Do tej pory przysięgę złożyli: 


Maciej Berek - minister w KPRM.

Adam Bodnar - minister sprawiedliwości

Agnieszka Buczyńska - minister ds. społeczeństwa obywatelskiego

Borys Budka - minister aktywów państwowych

Marzena Czarnecka - minister przemysłu


9:22

Kolejni ministrowie złożyli przysięgę: 


Andrzej Domański - minister finansów

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk z Lewicy - ministra rodziny, pracy i polityki społecznej

Jan Grabiec - szef kancelarii premiera

Paulina Hennig-Kloska - ministra klimatu i środowiska


9:26

Przysięgę złożyli także: 


Krzysztof Hetman - minister rozwoju i technologii

Marcin Kierwiński - minister spraw wewnętrznych i administracji

Dariusz Klimczak - minister infrastruktury 

Katarzyna Kotula - ministra do spraw równości 


9:33

Kolejni zaprzysiężeni ministrowie


Izabela Leszczyna - ministra zdrowia

Sławomir Nitras - minister sportu i turystyki

Barbara Nowacka - ministra edukacji

Marzena Okła-Drewnowicz - ministra ds. polityki senioralnej 


9:37

Przysięgę złożyli też:


Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz - ministra funduszy i polityki regionalnej

Czesław Siekierski - minister rolnictwa i rozwoju wsi

Tomasz Siemoniak - koordynator ds. służb specjalnych, minister członek rady ministrów

Bartłomiej Sienkiewicz - minister kultury i dziedzictwa narodowego


9:40

Wszyscy ministrowie zostali zaprzysiężeni

Jako ostatni przysięgę złożyli: 


Radosław Sikorski - minister spraw zagranicznych 

Adam Szłapka - minister ds. Unii Europejskiej

Dariusz Wieczorek - minister nauki 


9:49

- By Polacy mogli sami decydować o sobie w swojej ojczyźnie. To jest dla mnie sprawa kluczowa - mówi Duda. - By Polska trwała w Europie jako państwo niepodległe i suwerenne. 


9:47

- Mamy określone, ramowe podziały kompetencji. Rozmawiałem z panem premierem, nie ma wśród nas rozbieżności jak powinny być rozłożone akcenty - mówił Duda. Dodał, że będzie chciał porozmawiać z ministrami, z którymi będzie blisko współpracował.


9:45

Duda: Zwyciężyliście państwo w procesie politycznym

- Zwyciężaliście państwo w procesie politycznym. Bardzo szczególna sytuacja, nie mieliśmy takiej od 1989 r. W wyborach 15 października  padło rozstrzygnięcie, że wygrało jedno ugrupowanie, ale większość zdobyła inna grupa polityczna. I to było zwycięstwo polityczne. To duże osiągnięcie z państwa strony. Rzeczą najważniejszą jest to, że zechcieliście wziąć państwo polskie sprawy w swoje ręce. Od dziś dźwigamy je wspólnie - mówi prezydent. 


9:42

Prezydent Duda zabiera głos

- Warto być Polakiem, warto by naród polski i jego naród trwały w Europie - rozpoczął swoje przemówienie prezydent, witając ministrów i gości.


10:04

Donald Tusk wspomniał na początku o rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. - Jeśli chodzi o wolność każdego z nas, o prawa człowieka, Polki i Polacy nigdy się nie poddają. I w jakimś sensie ten duch wybrzmiał też 15 października - mówi Tusk. 


- Z niezwykłą radością przyjąłem gotowość do współpracy ze strony pana prezydenta - zwrócił się do Andrzeja Dudy. - Nie ma dla nas ważniejszej sprawy niż dobro ojczyzny i pomyślność obywateli. To nie są tylko słowa roty, to nasze obywatelskie wyznanie wiary.


9:59

Głos zabiera nowy premier Donald Tusk

- Jestem wzruszony, to chwila wyjątkowa. Widzimy w ostatnich dniach poruszenie polskich serc - rozpoczął przemówienie Tusk.


9:58

Prezydent apeluje do nowych ministrów, by kontynuowali projekty rozpoczęte przez rządy PiS. Zapewnia, że jest otwarty na współpracę i rozmowę z nowym rządem. - Zapewniam o woli współpracy - mówi. - Chciałbym, żeby tam gdzie polskie sprawy mają się dobrze czy bardzo dobrze, żebyśmy chociaż utrzymali to na tym samym poziomie - dodaje. 


- Panie premierze, życzę powodzenia w realizacji zobowiązań, które powzięliście wobec Polaków - zwrócił się do Tuska. 


9:56

Andrzej Duda zapwiada Radę Bezpieczeństwa Narodowego w przyszłą środę

- Jestem otwarty na współpracę. Mam pełną świadomość, że macie swoją ofertę dla Polaków. Pochodzimy z różnych obozów politycznych. Ale ja się tu przekonałem, że w sprawach ważnych, jakich jest na pewno bezpieczeństwo, kiedy rozmawialiśmy na Radzie Bezpieczeństwa Narodowego, że można rozmawiać, dyskutować i podejmować wspólne decyzje. 


Zapowiedział też RBB na przyszłą środę.


9:52

- Badanie i rozwój, nowoczesne technologie to wyznacznik państwa nowoczesnego. Wierzę, że będziemy to kwestie wspólnie realizowali - podkreśla Andrzej Duda. 


Mówi również o bezpieczeństwie Polski: militarnym, energetycznym. O współpracy z NATO. 


10:07

Tusk: Wierność postanowieniom konstytucji to będzie znak firmowy tej ekipy

Tusk zwrócił się do prezydenta: - Wierność postanowieniom konstytucji to będzie znak firmowy tej ekipy. W ostatnich dniach czujemy, że wróciła moda na słowo konstytucja, ale niech to nie będzie moda na słowo, a moda na konstytucję. Mogę przysiąc jeszcze raz: mój rząd dochowa postanowień konstytucji.


10:08

Zakończyła się uroczystość zaprzysiężenia rządu

Ministrowie i prezydent robią wspólne zdjęcie.


10:13

Członkowie rządu wciąż są w Pałacu Prezydenckim. Niedługo rozjadą się do swoich ministerstw. 


10:35

Autokar z ministrami ruszył spod pałacu prezydenckiego. Jadą do kancelarii premiera.


10:43

Nowi ministrowie dojechali do kancelarii premiera.



WIĘCEJ: https://www.google.com/search?q=nowy+rz%C4%85d+Polski+13+grudnia+2023&sca_esv=590380016&sxsrf=AM9HkKnDHMU9dqERFGjnrYXoi6emQFqHmA%3A1702470222300&ei=TqJ5ZZrwEca-xc8P28e-6A0&ved=0ahUKEwiaz9zms4yDAxVGX_EDHdujD90Q4dUDCBA&uact=5&oq=nowy+rz%C4%85d+Polski+13+grudnia+2023&gs_lp=Egxnd3Mtd2l6LXNlcnAiIW5vd3kgcnrEhWQgUG9sc2tpIDEzIGdydWRuaWEgMjAyMzIFECEYoAEyBRAhGKABSN9EULoLWIBCcAF4AZABAJgBlQGgAZYLqgEEMTIuNLgBA8gBAPgBAcICChAAGEcY1gQYsAPCAggQIRgWGB4YHcICBxAhGKABGArCAgQQIRgV4gMEGAAgQYgGAZAGCA&sclient=gws-wiz-serp


Żródło: https://wyborcza.pl/14,75398,30501387.html

wtorek, 12 grudnia 2023

Donald Tusk premierem Polski - 11.12.2023


Donald Tusk nowym premierem Polski. 

Opowiedziało się za tym 248 posłów, 201 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. 

Wcześniej wotum zaufania nie uzyskał rząd premiera Mateusza Morawieckiego. 

Wydarzenia na Wiejskiej śledziliśmy w naszej relacji.


19:05

Sejm przerwał obrady. 


19:03

"Jest taki tryb, gdy ktoś kogoś obraża. Nie wiem kim byli pana dziadkowie, ale wiem jedno - jest pan niemieckim agentem" - powiedział Kaczyński do Tuska.


19:01

Na mównicy pojawia się Jarosław Kaczyński. "W jakim trybie?" - pytają posłowie.


19:00

Posłowie odśpiewali hymn polski. 


18:57

Jak mówił, to zwycięstwo dedykuje swoim dziadkom. "Nawet dzisiaj słyszałem "do Berlina", "fur Deutschland". Tę płytę nagrał Jacek Kurski. Twój brat mówił, że nie widział takiego łajdaka jak Kurski, po tym, co zrobił. Dlatego chciałem to zwycięstwo dedykować obu moim dziadkom" - zwrócił się Tusk do Kaczyńskiego.


18:56

"Chciałem podziękować posłankom i posłom PiS. Nikt tak bardzo się nie przyłożył, żeby Polacy każdego dnia widzieli z waszych mediów, co zgotowaliście Polkom i Polakom. To wam udało się obudzić ludzi" - kontynuuje Tusk.


18:55

"Chcę podziękować prezydentowi Lechowi Wałęsie. (...) W 1979 roku byłem bardzo młodym człowiekiem i przygotowywaliśmy nielegalną manifestację. Wtedy bezpieka usiłowała to spotkanie rozpędzić. To był dla mnie jeden z najważniejszych momentów życia - dopiero zaczynałem rozumieć, co znaczy polityka" - podkreślił Tusk.


18:54

Nowy premier stwierdził, że jest dłużnikiem tych, którzy 15 października zaufali "nowej nadziei".


18:53

"Chcę podziękować Polkom i Polakom. Dziękuję Polsko. To wspaniały dzień, nie dla mnie, a dla tych wszystkich, którzy przez te długie lata głęboko wierzyli, że jeszcze będzie lepiej, że przegonimy mrok, przegonimy zło" - mówi Donald Tusk.


18:52

Donald Tusk zabiera głos. 


18:50

Za było 248 posłów, przeciw - 201, nikt nie wstrzymał się od głosu.


18:50

Sejm wybrał Donalda Tuska na premiera. 


18:48

W Sejmie pojawił się znów prezydent Andrzej Duda. 


18:47

Dyskusja zamknięta. Czas na głosowanie! 


18:43

"Nie zbudujemy w Polsce systemu obywatelskiego, póki mamy system partyjny" - mówi.


18:42

"Jest szansa na zrealizowanie naszych wspólnych marzeń sprzed 20 lat. Pamięta pan rok 2004, zbieranie podpisów pod referendum 4 razy tak?" - kontynuuje Kukiz.


18:41

"Wiedziałem, że pan wróci, bo trzeba wprowadzić euro i stworzyć z Europy jedno superpaństwo, w którym Polska ma być rubieżą wschodnią - mówi Kukiz do Tuska.


18:40

Głos zabiera Paweł Kukiz z koła Kukiz'15.


18:39

"Nam, Konfederatom wszystko jedno, u której wieszacie się klamki. Czy w Berlinie, Brukseli, Waszyngtonie czy Jerozolimie" - dodaje.


18:38

"Przyjmujecie bezkrytycznie to, co z eurokołchozu się na nas projektuje" - kontynuuje Braun.


18:37

"PiS, PO - zaprawdę jedno zło. Niezależnie z jakimi przystawkami. Konfederacja nie może popierać kontynuacji hurtowej wyprzedaży polskiej suwerenności" - mówi.


18:35

"Czy pan również chce, żeby Ukraińcy w Polsce mieli szanse przegłosować nas demokratycznie w niejednej polskiej gminie?" - pyta Braun Tuska.


18:34

Braun stwierdził, że Tusk jest chorążym "tęczowej rewolucji".


18:33

"Dlaczego mielibyśmy popierać takiego kandydata? Ten zamordyzm covidowy, terroryzm sanitarystyczny, wszyscyście popierali" - zaznaczył.


18:32

"To chyba nie jest koalicja marzeń tych panów" - powiedział, odnosząc się do Kosiniaka-Kamysza, Czarzastego i Tuska.


18:31

"Szczęść Boże i ratuj się kto może, bo czcigodna izba zabiera się do leczenia dżumy cholerą" - rozpoczyna Braun. 


18:30

Głos zabiera Grzegorz Braun z Konfederacji.


18:29

"Osobiście uważam Tuska za równego gościa" - powiedział Czarzasty. 


18:28

Jak mówił, trzeba teraz pogodzić naród. "To, co najgorszego żeście narodowi zrobili, to żeście ten naród skłócili" - podkreślił. 


18:27

Jak dodał, "rozliczenia będą sprawiedliwe, nie mściwe. "To nie będzie to, co żeście temu człowiekowi robili przez lata i nie daliście rady!" - podkreślił, wskazując na Tuska. 


18:25

Czarzasty zauważył, że Tusk najlepiej zna Unię Europejską i zna tam najwięcej ludzi.


18:24

"Pan nie wie, co to znaczy być podmiotem w polityce. Pan zawsze wykonywał rozkazy Kaczyńskiego. W tej koalicji będą cztery podmioty od początku do końca" - zwrócił się Czarzasty do Błaszczaka.


18:23

"Jako Lewica będziemy gwarantem realizacji naszych lewicowych postulatów" - mówi.


18:21

Czarzasty na początku zwrócił się do Lecha Wałęsy. "Panie prezydencie, miło pana widzieć. Polski Sejm pana pozdrawia" - powiedział.


18:20

Głos w imieniu klubu Lewicy zabiera Włodzimierz Czarzasty.


18:17

"Była tu troska o marszałka Szymona Hołownię, że za dwa lata może nie mieć już partii. Za dwa lata może nie będzie już szefem partii ale będzie prezydentem Rzeczpospolitej" - podkreślał prezes PSL.


18:16

"Dla nas, ludowców jak ktoś zostaje trzeci raz premierem, to narzuca się wiele dobrych wspomnień. Nie byłbym sobą, gdybym dziś nie wspominał Witosa" - dodał.


18:14

Kosiniak-Kamysz zwrócił się również do Lecha Wałęsy, który jest dziś na sali sejmowej. "Panie prezydencie, bardzo dziękujemy za tę obecność" - mówił do byłego prezydenta.


18:13

"Tusk porzucił wygodne życie. (...) Wrócił tu walczyć, by demokracja zwyciężyła. To jest dla mnie moment tej kluczowej odwagi" - podkreślił.


18:12

Kosiniak-Kamysz zwrócił się do tych, którzy nie głosowali na koalicyjną większość. "Rząd Donald Tuska będzie też waszym rządem. Będziemy tworzyć Polskę, która jest dla wszystkich. To jest ta zasadnicza różnica" - powiedział.


18:10

Głos zabiera prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. 


18:09

"Bierzemy odpowiedzialność za Polskę z pełną pokorą" - podkreśla posłanka.


18:08

"Cieszymy się, że na czele nowego rządu staje bardzo doświadczony polityk Donald Tusk. Człowiek, który doświadczył niesamowitych ataków nienawiści" - powiedziała.


18:07

Posłanka mówi, że za podział Polski odpowiada PiS. "Wlaliście nienawiść w serca ludzi i za to ponieśliście odpowiedzialność polityczną" - podkreśla. 


18:06

Głos w imieniu klubu Polska 2050 - Trzecia Droga - zabiera Barbara Oliwiecka.


18:04

"Dość kłótni i do przodu!" - mówi Suchoń. 


18:03

Jak mówi, rolą Polski 2050 - Trzeciej Drogi jest dopilnować, "by nowy rząd stał się rządem prawdziwej zmiany".


18:02

Suchoń mówi, że "Tusk ma szerokie kompetencje". "Dziś potrzeba Polsce premiera, który będzie umiał przełamań niemoc poprzedników" - powiedział.


17:59

"Troska o Polskę jest głęboko wyryta w naszym DNA. To czyni nas szczególnie odpowiedzialnymi za losy państwa" - rozpoczyna swoje przemówienie polityk Polski 2050.


17:58

Na mównicy pojawia się Mirosław Suchoń z Trzeciej Drogi. 


17:56

Polityk KO twierdzi, że Tusk potrafił zjednoczyć ludzi. "Niech dopełni się historia wolności, niech dopełni się w głosowaniu nad kandydaturą Donalda Tuska" - powiedział Sienkiewicz. 


17:54

Sienkiewicz opowiada o sukcesach politycznych Tuska. 


17:51

"W imieniu mojego klubu mam zaszczyt poprzeć kandydaturę Donalda Tuska na premiera" - mówi Sienkiewicz 


17:50

Na mównicy pojawia się Bartłomiej Sienkiewicz z KO. 


17:49

Błaszczak stwierdził, że Zjednoczona Prawica będzie "merytoryczną" opozycją. "Nie pozwolimy, żeby Polska była znowu przez was rozkradana. (...) Będziemy bronić Polski" - mówi.


17:48

"Miała być Trzecia Droga, a wyszła Trzecia Noga Platformy Obywatelskiej" - kontynuuje Błaszczak.


17:47

"Tusk napisał już scenariusz dla partii, które chcą z nim wejść w koalicję" - mówi polityk PiS. "Panie Kosiniaku-Kamyszu będzie pan pełnił rolę, jak już pełnił wcześniej. Donald Tusk pana utopi, będzie obcinał budżet i będzie kazał szukać oszczędności" - dodaje.


17:46

"Wasz jedyny program to igrzyska i żądza zemsty. (...) My wprowadziśmy 500 plus, wy proponujecie - zemsta plus" - zaznacza. 


17:45

"To wy doprowadziliście do podziału Polski na Polskę A i Polskę B, zapomnieliście o Polsce wschodniej" - zwrócił się do PO Błaszczak. 


17:44

Błaszczak przypominał, że Tusk podniósł wiek emerytalny. Stwierdził także, że większość obietnic PO nie zostanie spełnionych. 


17:43

"To wszystko już było. Donald Tusk stawał już na tej mównicy. Obiecywał, że zadba o dobrobyt Polski. Wiemy, jak to się skończyło - ucieczką do Brukseli po wysoką emeryturę" - mówi.


17:42

Na mównicy pojawia się Mariusz Błaszczak, który przemawia w imieniu PiS. 


17:36

"Na koniec chciałbym zadedykować wam słowa wielkiego pisarza. Ernest Hemingway powiedział, że "człowieka można zniszczyć, ale nie pokonać". Na szczęście nie udało wam się Donald Tuska ani zniszczyć, ani pokonać" - podkreśla.


17:35

"Polska potrzebuje prawdziwego premiera, który bierze odpowiedzialność za to, co robi, który jest szanowany w swoim zapleczu politycznym" - kontynuuje polityk PO. 


17:34

"Po prostu uszanujcie wynik wyborów, nie przeszkadzajcie, zrozumcie, że Polacy zasługują na prawdziwego premiera" - mówił Budka do nowej sejmowej opozycji.


17:33

"Ostatnie 2,5 roku pokazały to, co w polityce najważniejsze, czyli determinację i powrót Donalda Tuska po to, by walczyć o miejsce w Unii Europejskiej. (...) Zmierzył się z całą machiną, finansowaną przez państwo, wycelowaną w jednego człowieka. Ale Donald Tusk się nie poddał. Pokazał, że można w sposób demokratyczny, przy urnie wyborczej, odsunąć od władzy tych, którzy demokracji nie szanują" - dodaje Budka.


17:31

Jak dodał, "w ostatnim czasie mieliśmy do czynienia z absolutnym zaprzeczeniem tych wartości". "Mieliśmy do czynienia z ludźmi, którzy mieli tylko jeden cel, żeby pomnażać własne majątki, dbać o własne kariery" - podkreślał.


17:28

"Tusk zawsze pozostał wierny zasadom, o które w tych wyborach walczyliśmy. Te zasady to przede wszystkim przedkładanie dobra wspólnego nad interes osobisty" - podkreślał.


17:26

Jak stwierdził Budka, "można długo mówić o osiągnięciach Tuska". "Najdłużej sprawował wcześniej ten urząd w III RP. Był jedynym Polakiem, który sprawował jeden z najważniejszych urzędów w Unii Europejskiej" - mówił.


17:24

"Spotkał mnie niezwykły zaszczyt i przyjemność móc zgłosić - w imieniu 248 posłów - kandydaturę Donalda Tuska na premiera. Ten wniosek składany jest nie tylko w imieniu posłów i posłanek, to wniosek w imieniu ponad 11 milionów Polek i Polaków, którzy 15 października wybrali prawdziwie dobrą zmianę" - mówi Budka.


17:23

Na mównicy pojawia się Borys Budka. "A po nocy przychodzi dzień, a po burzy spokój" - mówi poseł PO zgłaszając kandydaturę Tuska.


17:22

Hołownia: Grupa posłów zgłosiła kandydaturę Donalda Tuska na premiera.  


17:21

Obrady Sejmu zostały wznowione. 


WIĘCEJ: https://www.google.com/search?q=donald+tusk+premierem&oq=donald+tusk+premierem&gs_lcrp=EgZjaHJvbWUyBggAEEUYOdIBCDg0MTNqMGo0qAIAsAIA&sourceid=chrome&ie=UTF-8


Żródło: https://www.rmf24.pl/polityka/news-donald-tusk-premierem-sejm-zdecydowal-zapis-relacji,nId,7203027#crp_state=1

czwartek, 6 sierpnia 2015

Prezydent RP - Andrzej Duda


Spod Pałacu Prezydenckiego Andrzej Duda udał się na Plac Piłsudskiego gdzie odbywa się ceremonia przejęcia przez niego zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi RP.


16:53
Andrzej Duda rozpoczął przemówienie przed Pałacem Prezydenckim od podziękowań dla licznie przybyłych obywateli. Wyraził przekonanie, iż "powoli tracimy nasz kraj, kiedy znikają kolejne instytucje, szkoły, domy kultury". - Mam świadomość tego, że jeśli się nie sprawdzę, to będę prezydentem przez pięć lat i odejdę w poczuciu wstydu. Ale do tej pory zawsze mi się udawało - powiedział Duda.

16:20
Andrzej Duda pieszo udaje się do Pałacu Prezydenckiego. Po drodze wita się z warszawiakami. "Witaj w domu" - krzyczą sympatycy prezydenta.

16:05
- To wyjątkowa dla mnie chwila. Nie tylko dlatego, że jako prezydent RP, który dziś ma swoją inaugurację, objąłem przed momentem zwierzchnictwo nad polskim wojskiem. To ważna dla mnie data także osobiście. To 101. rocznica wymarszu z Krakowa Pierwszej Kompanii Kadrowej - mówił w trakcie przemówienia Andrzej Duda.

Prezydent stwierdził także, iż to Polska powinna mieć jak najsilniejszą samodzielną armię. Odnosząc się do słów Tomasza Siemoniaka podkreślił, że będzie dążył do modernizacji wojska. - Będę z panem w tym zakresie współpracować. Nie mam co do tego wątpliwości. Jestem przekonany, że polska armia zostania dozbrojona w zgodzie i szybko - zadeklarował.

15:53
Prezydent Andrzej Duda oficjalnie przejął zwierzchnictwo nad polskim wojskiem. Złożył również kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza.

15:48
Tomasz Siemoniak podkreślił, iż jest to "wyjątkowy moment dla polskiego wojska". Dodał, iż bezpieczeństwo Polaków jest sprawą fundamentalną, wartą współdziałania. - W imieniu rządu i swoim własnym chciałbym zadeklarować gotowość współpracy z prezydentem w dziedzinie polskiego bezpieczeństwa - podkreślił. Do Andrzeja Dudy zwrócił się również o wsparcie w dalszej modernizacji wojska i poprawę warunków służby żołnierzy.

15:45
Rozpoczęła się ceremonia przejęcia zwierzchnictwa nad wojskiem. Andrzej Duda dokonał przeglądu wojska na Placu Piłsudskiego.

Na uroczystości są m.in. szef MON Tomasz Siemoniak, premier Ewa Kopacz, marszałek Senatu Bogdan Borusewicz oraz przedstawiciele wojska, środowisk kombatanckich i duchowieństwa.

15:35
Andrzej Duda wyruszył na Plac Piłsudskiego gdzie przejmie zwierzchnictwo nad Siłami Zbrojnymi RP, a potem w asyście szefa Sztabu Generalnego WP złoży kwiaty przed Grobem Nieznanego Żołnierza i wpisze się do księgi pamiątkowej. Złoży też wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Na pl. Piłsudskiego zaplanowano również wystąpienie Andrzeja Dudy.

15:05
Para prezydencka dotarła do Pałacu. Tam powitał ich Jacek Michałowski, szef Kancelarii Prezydenta. Na Andrzeja i Agatę Dudów oczekiwała też orkiestra wojskowa z Siedlec oraz kompania reprezentacyjna Wojska Polskiego.

14:55
Za chwilę para prezydencka uda się do Pałacu Prezydenckiego. Tam uroczyście powita ich szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski. W pałacowej kaplicy prezydent złoży kwiaty przed tablicą upamiętniającą parę prezydencką Lecha i Marię Kaczyńskich, prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego oraz ministrów i pracowników prezydenckiej kancelarii, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r.

14:40
Wciąż trwają uroczystości na Zamku Królewskim. Tłumy zebrane na Krakowskim Przedmieściu skandują "Andrzej Duda, Andrzej Duda" i czekają, aż prezydent wyruszy z Zamku do Pałacu Prezydenckiego.

14:15
Premier Ewa Kopacz i marszałek Senatu Bogdan Borusewicz złożyli życzenia Andrzejowi Dudzie z okazji objęcia urzędu.

14:10
Prezydent zaznaczył, że "dzisiaj nie ma poczucia, żeby zasłużył na te ordery", ale zrobi wszystko, by pod koniec jego prezydentury Polacy uznali, że jest ich godny.

14:05
- To wielka dla mnie chwila, wielkiego zaszczytu. Oto stałem się kawalerem dwóch największych w Polsce orderów. Orderów o wielkiej tradycji niepodległej Polski - powiedział po odebraniu orderów prezydent Andrzej Duda.

14:00
Rozpoczęły się uroczystości na Zamku Królewskim. Goście odśpiewali hymn Polski.

13:15
Po zakończeniu mszy św. para prezydencka wyszła z warszawskiej archikatedry i wyruszyła Krakowskim Przedmieściem w stronę Zamku Królewskiego. Ich drodze towarzyszą tłumy sympatyków skandujących "Andrzej Duda, Andrzej Duda".
Na Zamku Królewskim odbędzie się uroczystość przekazania prezydentowi odznak Orderu Orła Białego i Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski

13:05
Andrzej Duda razem z małżonką po mszy św. złożył kwiaty w krypcie archikatedry na grobach prezydenta Warszawy Gabriela Narutowicza, prymasa Józefa Glempa, prezydenta Ignacego Mościckiego oraz przez tablicą upamiętniającą prezydenta Warszawy Stanisława Wojciechowskiego. Para prezydencka złożyła kwiaty także w nawie z sarkofagiem prymasa Stefana Wyszyńskiego.

12:35
Podczas homilii prymas Polski zwrócił uwagę na to, że troska o dobro wspólne "domaga się również szczególnej troski o rodzinę".

12:20
Homilię zaczął wygłaszać prymas Polski Wojciech Polak. - Troska o dobro wspólne domaga się pokoju społecznego, bezpieczeństwa i stabilności. Nie wolno ich narażać przez nieprzemyślane działania i uleganie pokusie postępowania w sposób niegodny - mówił.

12:10
- Panie Prezydencie, modlimy się dzisiaj także o to, abyś - przy podejmowaniu decyzji – patrzył w przyszłość, kierując się radą, która jest zgodna z tradycją przodków i naturą Rzeczypospolitej - zwrócił się do Andrzeja Dudy przewodniczący KEP abp Gądecki.

11:50
Rozpoczęła się msza św. inaugurująca prezydenturę Andrzeja Dudy. Mszy przewodniczy abp Stanisław Gądecki, homilię wygłosi prymas Polski Wojciech Polak.

Na wstępie mszy abp Gądecki powiedział, by "kierować teraz nasze myśli ku Bogu", prosząc go o błogosławieństwo dla prezydenta. - Aby mógł on jak najowocniej w obszarze swoich specyficznych zadań, angażować się ze wszystkich swoich sił w poszukiwanie i urzeczywistnianie tego, co służy dobremu funkcjonowaniu całej wspólnoty obywatelskiej naszej ojczyzny - mówił arcybiskup.

11:30
Para prezydencka opuściła budynek Sejmu i o godz. 11.50 weźmie udział w mszy świętej inaugurującej prezydenturę Andrzeja Dudy w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Mszy będzie przewodniczył abp Stanisław Gądecki, homilię wygłosi prymas Polski, Wojciech Polak.

11:10
Byli prezydenci: Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski komentowali pierwsze wystąpienie Andrzeja Dudy.

Według Lecha Wałęsy, należy poczekać na czyny nowego prezydenta, choć "w słowie nie jest zły". - Dobrze mówił, choć parę rzeczy trzeba było wyżej, niżej, a tego nie było - ocenił Wałęsa.

Z kolei Aleksander Kwaśniewski stwierdził, że niektóre z obietnic nowego prezydenta "są interesujące", zwłaszcza te dotyczące kultury i sytuacji Polaków za granicą. Powiedział też, że dobrze życzy nowemu prezydentowi. - Przede wszystkim dobrze mu życzę, bo chciałbym, by prezydentura, która w Polsce pochodzi z wyborów powszechnych, była dobra i szanowana przez ludzi - stwierdził. Były prezydent zadeklarował też chęć pomocy Dudzie. - Jestem jedynym zwierzęciem w Polsce, które było dwa razy prezydentem - dodał.

10:50
Po spotkaniu z Konwentami Seniorów, nowy prezydent udał się na spotkanie z prezydium Sejmu. "Właśnie skończyło się spotkanie Prezydiów Sejmu z Prezydentem Dudą. Udział w nim wzięła również Premier Kopacz. Dużo dobrych słów" - napisał na Twitterze rzecznik rządu Cezary Tomczyk.

10:40
Andrzej Duda spotkał się z Konwentami Seniorów Sejmu i Senatu. Wcześniej para prezydencka Agata i Andrzej Dudowie spotkali się z Bronisławem i Anną Komorowskimi w hallu głównym Sejmu.

10:36
Prezydent Bronisław Komorowski został zapytany o wystąpienie Andrzeja Dudy. - Dziś jest dzień prezydenta Andrzeja Dudy. Politycy, a zwłaszcza byli prezydenci powinni się powstrzymać od komentarzy - odpowiedział były prezydent.

10:35
Po zamknięciu posiedzenia Zgromadzenia Narodowego, prezydent Andrzej Duda razem z marszałkami Sejmu i Senatu złożyli kwiaty pod tablicą poświęconą marszałkowi Sejmu III kadencji i wicemarszałkowi Senatu VI kadencji Maciejowi Płażyńskiemu, który zginął w katastrofie smoleńskiej.

10:28
Jagna Marczułajtis-Walczak, sekretarz Zgromadzenia Narodowego, odczytała protokół. Po odczytaniu marszałek Sejmu zamknęła posiedzenie Zgromadzenia Narodowego.

10:26
- Andrzej Duda obejmuje dzisiaj urząd Prezydenta RP i wierzę, że się uda - powiedział na koniec wystąpienia nowy prezydent.

10:24
Prezydent mówił podczas orędzia także o polityce historycznej. Podkreślił, że będzie ona ważna podczas jego prezydentury.

10:22
- To wielkie zadanie - wzmocnienie polskiej gospodarki, pomoc polskim przedsiębiorcom. By w Polsce biznes miał większą wolność. To oni mają budować miejsca pracy, to właśnie mała i średnia przedsiębiorczość jest naszym największym skarbem - powiedział prezydent.

10:18
- Polityka zagraniczna to nie tylko ta wielka, ta w skali europejskiej czy światowej. To też polityka wobec naszych rodaków rozsianych po całym świecie. Oni potrzebują kontaktów z ojczyzną. Dlatego moją decyzją, powstanie w Kancelarii Prezydenta konsultant ds. Polonii - zapowiedział prezydent. - Wśród naszych rodaków są też Ci, którzy pozostali na Wschodzie. Oni chcą wrócić. Trzeba ich wspierać, by mogli krzewić polską kulturę. Ta pomoc jest bardzo potrzebna - dodał.

- Dzisiaj największym problemem Polski są wyjeżdżający z kraju młodzi ludzie. Trzeba podtrzymywać łączność z młodymi, którzy myślą o powrocie do kraju. Musimy o nich dbać, należy wzmacniać polskie placówki dyplomatyczne - mówił Andrzej Duda.

10:15
"Polityka zagraniczna nie potrzebuje rewolucji, ale wymaga korekty. Konieczna jest też budowa silnej i dobrze wyposażonej armii"

10:13
- Proszę o wzajemny szacunek, proszę o szacunek siebie nawzajem. Mówię to w szczególności do polskich polityków, mówię to też do siebie. Szacunek musi być podstawą wspólnoty. Tylko jako wspólnota możemy naprawić Polskę - powiedział podczas orędzia prezydent.

- Należy naprawić służbę zdrowia, pomóc dzieciom, to oni potrzebują pomocy. Musimy wyciągnąć rękę do młodzieży, musimy zacząć naprawiać Rzeczpospolitą. Wierzę w to głęboko, że są wśród nas tacy którzy taką wolę mają, którzy słuchają obywateli. Wierzę w dobre współdziałanie z Sejmem i Senatem oraz z Parlamentem Europejskim. Wierzę w to, że będziemy razem służyli ojczyźnie - mówił Andrzej Duda

10:11
- Drodzy rodacy! Chciałbym z tego miejsca powiedzieć jedno. Dziękując za wybór: Zrobię wszystko, by nie zawieść waszych oczekiwań. Dotrzymam swoich obietnic. Jestem człowiekiem niezłomnym, jestem człowiekiem wiary. Wierzę, że można tego dokonać - mówił. Andrzej Duda podkreślił, że nie zapomniał o projektach obniżenia wieku emerytalnego i podwyższenia kwoty wolnej od podatku.

- Polacy mówili mi o swoich troskach, problemach. Ja im odpowiadałem i uczyłem się przy nich, tego, czego potrzebuje dzisiaj Polska. I chciałem dzisiaj bardzo mocno powiedzieć, jednym z podstawowych oczekiwań jest odbudowanie wspólnie. Ludzie marzą, by powstała taka wspólnota, jaka powstała w latach 80' - mówił prezydent.

10:09
- Dziękuję moim poprzednikom, prezydentom wybranym przez naród w demokratycznych wyborach. W szczególności chciałem podziękować Lechowi Kaczyńskiemu. Państwo może pamiętacie, że na pierwszej konwencji, gdy zaczynała się kampania wyborcza mówiłem, że zaprowadziła mnie do niego droga mojego wychowania. Wtedy obok niego dojrzewałem do polityki rozumianej jako troska o dobro wspólne, która broni słabszych. Droga która wtedy się rozpoczęła doprowadziła mnie tutaj, do urzędu prezydenta - mówił prezydent Andrzej Duda.

10:07
- Jestem niezwykle wzruszony. Dziękuję bardzo. Szanowni panowie prezydenci, szanowne panie i panowie marszałkowie Sejmu i Senatu, wysokie Zgromadzenie Narodowe, Rado Ministrów, eminencje, ekscelencje, dostojni goście. Dziękuję, że jesteście państwo tu ze mną na tej sali, dziękuję że jesteście świadkami mojej prezydenckiej przysięgi. To dla mnie ogromnie ważne. Dziękuję także moim rodakom, także tym daleko, którzy łączą się z nami za pośrednictwem mediów. Dziękuję mojej rodzinie, wszystkim tym, którzy dobrze mi życzyli. Dziękuję wszystkim Polkom i Polakom - tymi słowami Andrzej Duda rozpoczął swoje pierwsze orędzie.

10:05
Andrzej Duda oficjalnie objął urząd prezydenta Polski. Złożył wobec Zgromadzenia Narodowego przysięgę o następującej treści:

"Obejmując z woli Narodu urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom Konstytucji, będę strzegł niezłomnie godności Narodu, niepodległości i bezpieczeństwa Państwa, a dobro Ojczyzny oraz pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem".

Andrzej Duda zakończył przysięgę słowami: "Tak mi dopomóż Bóg"

10:00
Małgorzata Kidawa-Błońska otworzyła uroczystość zaprzysiężenia nowego prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Odegrano hymn Polski.

- Bardzo gorąco chcę przywitać prezydenta elekta Andrzeja Dudę wraz z małżonką, a także prezydenta Bronisława Komorowskiego z małżonką - rozpoczęła marszałek Sejmu.

9:55
Andrzej Duda wraz z małżonką dotarł do Sejmu na posiedzenie Zgromadzenia Narodowego. Prezydent elekt został powitany przez marszałków Sejmu i Senatu: Małgorzatę Kidawę-Błońską i Bogdana Borusewicza.

9:50
W Sejmie pojawili się Bronisław i Anna Komorowscy.

Wałęsa: Jak Duda dostanie pomidorem czy jajem, przestanie jeździć po Polsce

Prezydent Andrzej Duda planuje objazd po Polsce. – Jakiś czas to mu się uda jeździć, ale bardzo szybko wielu ludzi będzie niezadowolonych i z jego pracy – tak jego plany skomentował w TVP Info były prezydent Lech Wałęsa.

Duda wyrusza w podróż po Polsce już w sobotę. Na początku odwiedzi mieszkańców województw lubelskiego i świętokrzyskiego. - Oberwie, jak wszyscy obrywaliśmy. Ja też. I to go zniechęci i nakłoni do pracy, a nie „publicystyki” – mówił Wałęsa. – Parę razy pojedzie, ale dostanie pomidorem czy jajem prędzej czy później i przestanie jeździć – dodał.

9:49
Beata Szydło powiedziała w "Salonie politycznym Trójki", że Andrzej Duda jest tą osobą, która może rozpocząć proces budowania wspólnoty ponad podziałami politycznymi. Beata Szydło powiedziała też, że apel premier Ewy Kopacz do nowego prezydenta o zwołanie Rady Gabinetowej był nietrafiony. Jej zdaniem "Kopacz powinna spokojnie próbować współpracować, a nie wykorzystywać takie momentów do kampanii wyborczej".

Prezydent na Facebooku o 19.30
Andrzej Duda będzie pierwszym politykiem w Polsce, który wykorzysta Facebook Live. W dniu zaprzysiężenia, w czwartek 6 sierpnia o godz. 19.30, Andrzej Duda dzięki tej usłudze będzie mógł spotkać się z Polakami w internecie za pośrednictwem transmisji na żywo.

9:00
Bogdan Borusewicz, marszałek Senatu, powiedział w radiowej Jedynce, że liczy na to, iż Andrzej Duda jako prezydent będzie "łączył, a nie dzielił". Senator z PO radził też nowej głowie państwa, by "dbał także o tych, którzy mają inne podejście do funkcji państwa i inne poglądy".

8:40
Według "Sueddeutsche Zeitung", niemieckiego dziennika, misją nowego prezydenta będzie pomoc Prawu i Sprawiedliwości w zwycięstwie w wyborach parlamentarnych. Komentator gazety w dniu zaprzysiężenia prezydenta ostrzega przed "możliwym pogorszeniem relacji polsko-niemieckich". Wskazuje też, że mogą popsuć się również relacje Polski z resztą Europy.

Duda napisał list do "Gazety Wyborczej" i "Gazety Polskiej"
"Będę prezydentem dialogu i porozumienia, a celem mojej prezydentury będzie praca na rzecz odbudowy wspólnoty Polaków" - napisał w liście do czytelników "Gazety Wyborczej" Andrzej Duda. Podobną korespondencję wystosował też do czytelników "Gazety Polskiej".

Prezydent elekt napisał w liście, że polityczne spory "nie mogą wzmacniać istniejących podziałów społecznych, ani działać destrukcyjnie na instytucje państwa". "Szczególnie liczę na pomoc Waszego środowiska w osiągnięciu tego zamierzenia. Rozwarstwienie społeczeństwa gwałtownie pogłębiło się w ostatnich latach, dlatego polityka, którą będę prowadzić, będzie opierać się o zasadę zrównoważonego rozwoju" - czytamy.

Andrzej Duda zapewnił też, że jego prezydentura będzie aktywna i otwarta na inicjatywy obywateli. Podkreślił również, że jest zwolennikiem "otwarcia debaty nad nową konstytucją".

Podobny list prezydent elekt wystosował do czytelników "Gazety Polskiej", w którym również wyraził nadzieję, że środowisko pisma pomoże mu w pracy "na rzecz odbudowy wspólnoty Polaków".

Zaprzysiężenie Andrzeja Dudy. Co chcemy usłyszeć z ust nowego prezydenta?

Z okazji zaprzysiężenia prezydenta sprawdziliśmy, co od nowej głowy państwa podczas orędzia chcieliby usłyszeć polscy politycy i eksperci. Ponadto swoje oczekiwania wobec Andrzeja Dudy przedstawiają redaktor naczelny WPROST Tomasz Wróblewski oraz jego zastępcy Mariusz Staniszewski i Jacek Pochłopień.

Oczekiwania Tomasza Wróblewskiego w kwestii polityki zagranicznej
Czego po Dudzie spodziewa się Mariusz Staniszewski w sprawach polityki krajowej
Gospodarcza szansa prezydenta Dudy - tekst Jacka Pochłopienia
Czego w kwestiach społecznych spodziewa się po Dudzie Bartosz Marczuk
Komentarze polityków
Komentarze ekspertów


Plan uroczystości
Andrzej Duda złoży przysięgę o godzinie 10 przed Zgromadzeniem Narodowym. Wygłosi również pierwsze orędzie. Po zaprzysiężeniu spotka się w pokoju sejmowym nr 39 wraz z małżonką z Bronisławem i Anną Komorowskimi. Potem nastąpi pożegnanie Bronisława Komorowskiego w holu głównym Sejmu. Duda złoży następnie kwiaty pod tablicami upamiętniającymi ofiary katastrofy smoleńskiej oraz przed tablicą upamiętniającą posłów II RP, którzy zginęli w czasie II wojny światowej.

Potem spotka się z Konwentami Seniorów Sejmu i Senatu, przejdzie do gabinetu prezydenta w korytarzu marszałkowskim w Sejmie, a następnie opuści parlament.

O godz. 11.50 w warszawskiej Archikatedrze św. Jana Chrzciciela rozpocznie się msza święta z udziałem prezydenta, której przewodniczył będzie abp Stanisław Gądecki, a homilię ma wygłosić prymas Polski, arcybiskup gnieźnieński Wojciech Polak. Prezydent złoży po mszy kwiaty a grobie prezydenta Gabriela Narutowicza, przed tablicą upamiętniającą prezydenta Stanisława Wojciechowskiego, na grobach prezydenta Ignacego Mościckiego i prymasa Józefa Glempa oraz w nawie z sarkofagiem prymasa Stefana Wyszyńskiego.

O 13.30 zaczną się uroczystości w Zamku Królewskim, gdzie najpierw prezydentowi zostaną przekazane odznaki. Parę prezydencką w Pałacu Prezydenckim ok. 15 uroczyście powita szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski. W pałacowej kaplicy prezydent złoży kwiaty przed tablicą upamiętniającą parę prezydencką Lecha i Marię Kaczyńskich, prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego oraz ministrów i pracowników prezydenckiej kancelarii, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r. Następnie przejmie zwierzchnictwo nad Siłami Zbrojnymi RP, a potem w asyście szefa Sztabu Generalnego WP złoży kwiaty przed Grobem Nieznanego Żołnierza i wpisze się do księgi pamiątkowej. Złoży też wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.

Na koniec prezydent wróci do Pałacu (prawdopodobnie na piechotę), gdzie zaplanowane jest jego kolejne wystąpienie.


Wprost, TVN Warszawa, "Gazeta Wyborcza", TVN24, "Sueddeutsche Zeitung"



Żródło: http://www.wprost.pl/ar/516920/NA-ZYWO-Andrzej-Duda-oficjalnie-objal-urzad-prezydenta/

piątek, 24 kwietnia 2015

24.04.2015 - nie żyje Władysław Bartoszewski



W piątek wieczorem w wieku 93 lat zmarł Władysław Bartoszewski, pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, więzień Auschwitz, żołnierz AK, historyk. - To ogromna strata, odszedł wielki Polak - mówi prezydent Bronisław Komorowski. - Wraz z odejściem profesora skończył się XX wiek - dodaje dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr Cywiński.

Profesor Władysław Bartoszewski trafił dziś (w piątek) popołudniu do szpitala MSW przy ulicy Wołoskiej w Warszawie. Z informacji "Wyborczej" wynika, że źle się poczuł we własnym domu. Stamtąd zabrało go pogotowie. Był w ciężkim stanie. Zmarł wieczorem.

Był rodowitym warszawiakiem. Dwa miesiące temu - 19 lutego - obchodził 93 urodziny. Niecały tydzień temu - 19 kwietnia - przemawiał przed pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie podczas uroczystości 72. rocznicy powstania warszawskim getcie. Wspominał swój udział w Radzie Pomocy Żydom "Żegota".

- Pamiętam te straszne dni niepewności. Te próby udzielenia pomocy, które głównie mogły polegać na dopomożeniu im w ucieczce z getta. A to byli młodzi ludzie, którzy chcieli się bić, a nie uciekać. Chcieli, żeby im dawać broń, dawać ludzi, a myśmy mogli najwyżej zrobić dziurę w murze i rzeczywiście przez takie dziury i kanały wyszło sporo ludzi. Ale to nie o to przecież chodziło - mówił donośnym głosem prof. Władysław Bartoszewski. 

Prezydent Komorowski: Odszedł wielki Polak

- Prof. Bartoszewski zawsze kierował się w życiu niesłychanie silną busolą, kompasem, który pokazuje, gdzie jest słuszna sprawa, słuszna strona - mówił z okazji 90. urodzin profesora prezydent Bronisław Komorowski. Dziś na Twitterze żałował straty, jaką ze śmiercią Bartoszewskiego poniosła Polska.



Premier Donald Tusk mówił o Bartoszewskim: - Na tle jego biografii wszystkie słowa wypadają blado. Jest pan bezcennym dobrem nie tylko narodowym, ale też bezcennym dobrem w życiu wielu z nas. Dziś żegnał się z profesorem.



W Polsce skończył się XX wiek, skończyła się epoka

Marszałek Sejmu Radosław Sikorski zapowiedział, że dla uczczenia pamięci ministra Bartoszewskiego na gmachu Sejmu flagi zostaną opuszczone do połowy masztu.



- Odszedł człowiek, który dał z siebie Polsce więcej niż miał - powiedział dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr M.A. Cywiński. Jak podkreślił, prof. Władysław Bartoszewski był jednym z najwybitniejszych mężów stanu, jakich w ostatnich dekadach miała Rzeczpospolita.

Dodał, że wraz z odejściem profesora skończył się XX wiek, skończyła się epoka.

Cytowany przez TVP Info prof. Szewach Weiss, były ambasador Izraela w Polsce podkreśla, że Polacy powinni być dumni z profesora Bartoszewskiego. - Świętej pamięci prof. Bartoszewski - tak trudno powiedzieć te słowa. Jestem w szoku. Współczuję z całym narodem polskim. Naród powinien być dumny, mając takich ludzi.

Z jego biografii można wykroić kilka życiorysów

Władysław Bartoszewski urodził się 19 lutego 1922 roku w Warszawie. W 1937 r. ukończył tu Gimnazjum im. św. Stanisława Kostki. W roku wybuchu II wojny światowej zdał maturę. W czasie kampanii wrześniowej uczestniczył w cywilnej obronie Warszawy. Później pracował w Czerwonym Krzyżu. 

Rok później Bartoszewski wpadł w ręce Niemców podczas masowej obławy. Wywieziono go do obozu Auschwitz, gdzie jako więzień numer 4427 przebywał od 22 września 1940 r. do 8 kwietnia 1941 r. Wyszedł z obozu prawdopodobnie dzięki staraniom Polskiego Czerwonego Krzyża i rozpoczął działalność konspiracyjną. 

Był członkiem m.in. podziemnej katolickiej organizacji Front Odrodzenia Polski, a od 1942 r. żołnierzem Armii Krajowej. Przyjął pseudonim "Teofil". Pracował w Biurze Informacji i Propagandy KG AK. Równocześnie współorganizował Radę Pomocy Żydom "Żegota".

Władysław Bartoszewski uczestniczył w powstaniu warszawskim. Był redaktorem naczelnym ukazującego się w ogarniętym walkami mieście pisma "Wiadomości z Miasta i Wiadomości Radiowe". Odznaczony został Srebrnym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Walecznych. W 1945 r. przez pewien czas kontynuował działalność konspiracyjną w organizacji "Nie". W październiku 1945 r. ujawnił fakt swojej służby w Armii Krajowej przed Komisją Likwidacyjną AK.

Niesłusznie skazany za szpiegostwo na osiem lat

Po wojnie wstąpił do Polskiego Stronnictwa Ludowego, na którego czele stał wtedy Stanisław Mikołajczyk. Pracował w wydawanej przez PSL "Gazecie Ludowej". Na jego łamach opisywał ważne wydarzenia i postacie Polskiego Państwa Podziemnego. Wkrótce zainteresowała się nim bezpieka. 

W listopadzie 1946 r. został aresztowany pod fałszywym zarzutem szpiegostwa i uwięziony. Więziono go w piwnicach Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego przy ul. Koszykowej, a następnie w więzieniu mokotowskim przy ul. Rakowieckiej. Uwolniony w kwietniu 1948 r. za wstawiennictwem kierowniczki biura "Żegoty" Zofii Rudnickiej, znów znalazł się za kratami w grudniu 1949 r. 

W maju 1952 r. Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie skazał Bartoszewskiego za szpiegostwo na osiem lat więzienia. Przetrzymywano go w Rawiczu i Raciborzu. W sierpniu 1954 r. wyszedł tymczasowo na wolność z powodu złego stanu zdrowia. W marcu 1955 r. Najwyższy Sąd Wojskowy uznał Władysława Bartoszewskiego za niesłusznie skazanego.

Sprawiedliwy wśród Narodów Świata

W 1956 r. staje się publicystą historycznym w tygodniku "Stolica", tygodniku "Świat", potem w "Tygodniku Powszechnym". Dużo pisze o powstaniu warszawskim. Już w latach 60. na wniosek Żydowskiego Instytutu Historycznego otrzymuje Krzyż kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Dwukrotnie - w 1963 r. i 1966 r. - w Instytucie Yad Vashem w Jerozolimie odebrał medal i dyplom Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Po raz pierwszy w imieniu Rady Pomocy Żydom "Żegota", po raz drugi - jako Władysław Bartoszewski.

W latach 1973-1982 i 1984-1985 prowadził wykłady historii najnowszej w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Po narodzinach "Solidarności" stał się jednym z jej pierwszych i najaktywniejszych członków spoza środowiska "Stoczniowców". Po wprowadzeniu w grudniu 1981 roku stanu wojennego był przejściowo internowany. 

Na początku lat 90. ponownie wrócił do polityki. Był ministrem spraw zagranicznych w latach 1995 i 2000-2001, oprócz tego pełnił funkcję posła i ambasadora RP w Austrii. Od 2007 był sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, gdzie odpowiadał za dialog polsko-niemiecki. 


Cały tekst: http://wyborcza.pl/1,75478,17811825,Wladyslaw_Bartoszewski_nie_zyje.html#ixzz3YGE396vx



Źródło: Gazeta Wyborcza z dnia 24.04.2015 r.

poniedziałek, 22 września 2014

Prezydent powołał Ewę Kopacz na premiera - 22.09.2014


- Będę każdego dnia egzekwować w 100 proc. zaangażowanie i skuteczność moich ministrów. Tak, jak będę skutecznie egzekwować je od siebie - zapewniła podczas uroczystości nowa premier Ewa Kopacz. Po zaprzysiężeniu ministrowie udali się do siedzib objętych przez siebie resortów, gdzie ustępujący ministrowie powitali nowych. Donald Tusk czekał na Ewę Kopacz z bukietem czerwonych róż

Ewa Kopacz złożyła przysięgę, w której zapewniła, że "dochowa wierności postanowieniom konstytucji i innym prawom RP, a dobro ojczyzny oraz pomyślność obywateli będą dla niej zawsze najwyższym nakazem". - Tak mi dopomóż Bóg - zakończyła. Po niej przysięgę tej samej treści złożyli kolejno wszyscy nowi ministrowie.


- Chciałbym życzyć umiejętności koncentracji na sprawach najważniejszych. Bo tego będzie wymagał ten rok - zwrócił się do nowej premier i członków jej gabinetu prezydent Bronisław Komorowski.

Dumna z własnego wyboru

- Gwarantuję panu ciężką, solidną, codzienną pracę, odpowiedzialność i troskę o każdego Polaka. Gwarantuję panu również szacunek dla każdego człowieka. Moim zadaniem będzie rozwiązywanie realnych problemów, ale też pokorna służba Polsce. Moim celem będzie zapewnienie stabilności i bezpieczeństwa w każdym polskim domu - odpowiedziała Kopacz.

- To będzie dobry i pracowity rząd. Będę każdego dnia egzekwować w 100 proc. zaangażowanie i skuteczność moich ministrów. Tak, jak będę skutecznie egzekwować je od siebie - zapewniła. - Będę, panie prezydencie, miała powód do tego, żeby za kilka lat powiedzieć: "To był bardzo dobry wybór, jestem z niego dumna". To był mój rząd, mojego autorstwa i biorę pełną odpowiedzialność za ten rząd.

Kopacz zastąpiła na stanowisku premiera Donalda Tuska, który obejmuje funkcję szefa Komisji Europejskiej. 1 października nowa premier wygłosi w Sejmie expose i zwróci się o wotum zaufania dla swojego gabinetu. Na stanowisku marszałka Sejmu zastąpi ją dotychczasowy minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Po zakończeniu uroczystości ministrowie udali się do siedzib objętych przez siebie resortów, gdzie ustępujący ministrowie przekazywali urząd nowym. W holu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów na Ewę Kopacz - z bukietem czerwonych róż w dłoni - czekał Donald Tusk. Zamienili kilka słów w obecności fotoreporterów; potem udali się do gabinetu, w którym od dziś pracować będzie Kopacz. Uroczyste przekazywanie urzędu przez ustępujących premierów i ministrów stało się już w Polsce tradycją.

Pięciu nowych ministrów

Skład swojego rządu Ewa Kopacz przedstawiła w piątek. - To rząd silnych osobowości merytorycznie przygotowanych do wypełniania zadań, które im wyznaczę. Najważniejszym zadaniem będzie odbudowanie zaufania Polek i Polaków. Jest to możliwe pod jednym warunkiem - że będziemy wymagać od siebie więcej niż inni - mówiła w auli Politechniki Warszawskiej.

W gabinecie nowej premier znalazło się pięciu nowych ministrów. Na stanowisku szefa polskiej dyplomacji Radosława Sikorskiego zastąpi Grzegorz Schetyna, który do rządu wraca po pięciu latach. Dotychczasowy wicemarszałek Sejmu Cezary Grabarczyk pokieruje Ministerstwem Sprawiedliwości.

Jako ministrowie debiutują: przyszła szefowa MSW Teresa Piotrowska, Andrzej Halicki, który stanie na czele resortu administracji i cyfryzacji oraz Maria Wasiak - nowa minister infrastruktury i rozwoju regionalnego.

- Znam ją. Potrafi rządzić twardą ręką. Dzisiaj w Europie resorty siłowe przypisywane są silnym kobietom. Piotrowska taka jest - zachwalała Piotrowską Kopacz.

- Chcemy powiedzieć Polakom - będziecie jeździć szybciej, wygodniej, po dobrych drogach. Ona to zagwarantuje - nie pozostawiła wątpliwości nowa premier, prezentując Wasiak.

O Schetynie powiedziała niewiele: - To ten, którego nie muszę państwu przedstawiać.

Szef MON wicepremierem

W pozostałych resortach Kopacz nie wprowadziła zmian. Szef PSL i wicepremier Janusz Piechociński utrzyma stanowisko ministra gospodarki, Bartosz Arłukowicz - ministra zdrowia, Joanna Kluzik-Rostkowska - minister edukacji, Mateusz Szczurek - szefa resortu finansów, Lena Kolarska-Bobińska - minister nauki i szkolnictwa wyższego, Andrzej Biernat - ministra sportu, Marek Sawicki - ministra rolnictwa, Włodzimierz Karpiński - ministra skarbu, Małgorzata Omilanowska - szefowej resortu kultury, Maciej Grabowski - ministra środowiska, Władysław Kosiniak-Kamysz - ministra pracy i polityki społecznej. Szefem kancelarii premiera w randze ministra pozostanie Jacek Cichocki.

Dotychczasowy minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak zostanie dodatkowo wicepremierem. - To była moja pierwsza decyzja. Chcę, aby był jednym z najbliższych współpracowników. Nie tylko dlatego, że obecne czasy potrzebują silnej armii, ale też ze względu na swoje kwalifikacje i osobowość - mówiła o nim Kopacz.





Zobacz także
Zobacz więcej na temat:

Żródło: ''Gazeta Wyborcza'' z dnia 22.09.2014 r.